Charakterystyka Organów

Organy w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, to 40 głosowy instrument wybudowany z wykorzystaniem zakupionych organów z kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wesel w Niemczech. Przebudowano i dostosowano kolorystycznie szafę organową, która tworzy jednolitą strukturę empory organowej.

Ponieważ zdecydowano o rozmieszczeniu organów na całej szerokości chóru, a także zlicowaniu frontu szafy organowej z krawędzią chóru, stół gry, czyli miejsce, gdzie zasiada organista zlokalizowany jest w prezbiterium po prawej stronie.

Kontuar umieszczony jest na mobilnym podeście, co będzie umożliwiało wyeksponowanie grającego podczas koncertów, posiada 3 klawiatury ręczne (Manuały) i klawiaturę nożną (Pedał).

Wszystkie wiatrownice są klapowo- zasuwowe, wyposażone w elektryczną trakturę gry i rejestrów. Oprócz zmiany zewnętrznej szaty zmodyfikowana została dyspozycja w duchu alzackiej reformy organowej. Na organach będzie można wykonywać utwory organowe z kręgu kompozytorów niemieckich jak i francuskich. Dyspozycja instrumentu przedstawia się następująco:

Man I (Hauptwerk) Man II (Positiv) Man III (Schwelwerk) Pedał

 

Bourdon 16′ Gedackt 8′ Flötenprinzipal 8′ Untersatz 32′
Prinzipal 8′ Salicional 8′ Bourdon 8′ Prinzipalbaß 16′
Gemshorn 8′ Prinzipal 4′ Gambe 8′ Subbaß 16′
Hohlflöte 8′ Koppelflöte 4′ Vox Coelestis 8′ Octavbaß 8′
Octave 4′ Octave 2′ Praestant 4′ Flötbaß 8′
Super Octave 2′ Nasard 11/3′ Traversflöte 4′ Super Octave 4′
Mixtur V Sesquialter II Nasard 2 2/3′ Nachthorn 2′
Trompete 8′ Scharff IV Piccolo 2′ Mixtur IV
  Dulzian 8′ Terzflöte 1 3/5′ Posaune 16′
    Plein Jeu III Trompete 8′
    Franz. Trompete 8′ Clairon 4′
    Oboe 8′  

Sekcja trzeciego manuału umieszczona jest w szafie ekspresyjnej, która umożliwia grającemu płynną zmianę dynamiki zmieniając położenie pionowych żaluzji widocznych w prospekcie.

Całość prac organmistrzowskich (demontaż organów, budowa szafy, nowa dyspozycja) przeprowadziła firma Tomasz Sowińskiego z Pudliszek istniejąca od 2009 roku, działająca na terenie Diecezji Kaliskiej, Poznańskiej i Katowickiej.

Oprócz translokacji instrumentów, firma zajmuje się remontami organów, w tym zabytkowych, sprawuje opiekę nad instrumentami m. in. Bazylika Mniejsza pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie, Bazylika Mniejsza pw. św. Mikołaja w Lesznie, organy w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Kaliszu.

Elementy konstrukcyjne i zmianę kolorystyki przeprowadził pan Jerzy Glapa z Ostrowa Wielkopolskiego.