W atmosferze Świąt Bożego Narodzenia kończy się kolejny Rok Pański.
Za kilka godzin wśród fajerwerków będziemy żegnać rok 2021, aby powitać kolejny. Dzień ostatni umiera i wszystko mija. Mija kolejny rok. Przewija się w nim jakaś nostalgia, smutek, ale i nadzieja: aby Bóg nam wszystkim błogosławił w Nowym Roku. W rachunku zysków i strat trudno jest dowieść, które z nich były górą. Co rok przyniósł, a co zabrał. zapewne Czas i życie. Pora więc na podziękowanie, ale i na przepraszam i proszę. Dziękujemy ci Boże, tak naprawdę za wszystko: za radości, łzy i ból starego roku.
Przepraszamy za chodzenie swoimi ścieżkami.
Prosimy o wiarę i radość Ewangelii w Nowym Roku. Bóg pokazuje nam piękną perspektywę tego czasu. Może to być czas, w którym przebaczę komuś kto mnie skrzywdził, może pojednam się z nieodwiedzanymi długo rodzicami. Może uda mi się pokonać nałóg, który niszczy moje życie i życie moich bliskich.
Może komuś urodzi się dziecko, które wywróci życie rodziców do góry nogami i przyniesie nieprzespane noce, ale jednocześnie prawdziwą radość i prawdziwą nadzieję.
Może też i dla kogoś będzie to ostatni rok jego życia, ale wcześniej pozna miłość Boga i pewność, że czeka na niego mieszkanie w niebie. To są takie Boże sukcesy, które mogą się nam przytrafić, o które warto się postarać. To są najważniejsze sprawy jakie mogą się zdarzyć w nadchodzącym Nowym Roku.
Północ ostatni dzień i pierwszy zarazem. To stosowny czas na modlitwę serca. To podziękowanie najpierw za cud czasu i życia. Klękamy z miłością i podziwem przed – cudem rodzącego się życia.
W naszej parafii przyszło na świat i zostało ochrzczonych w tym roku 115 dzieci i w ten sposób stały się dziećmi Bożymi.
Przez troskę rodziców o dobre wychowanie, oparte na trwałych fundamentach wartości duchowych, kolejne dzieci mogły przyjąć po raz pierwszy Jezusa w Eucharystii w liczbie 87 i 102 młodych ludzi przyjęło Sakrament Bierzmowania. Dziękujemy dziś Bogu za młode rodziny, szczególnie te, które w minionym roku przyjęły sakrament małżeństwa, a w naszej parafii było ich 25.
Nasz Kleryk Patryk Ławrynowicz przyjął w tym roku Święcenia Diakonatu a w maju przyszłego roku przyjmie święcenia Kapłańskie.
Nie może dzisiaj w naszym sercu zabraknąć miejsca dla ludzi chorych, zniedołężniałych, w podeszłym wieku.
Przykry jest los chorych, których dotyka długa, nieuleczalna choroba. lub COVID. Aby wzmocnić tych ludzi, podążamy z posługą kapłańską, udzielając Komunii św., spowiadając i ubogacając Sakramentem namaszczenia chorych.
Dzisiaj stają przed nami również nasi zmarli. W ostatni dzień roku czujemy się jak w Dzień Zaduszny. Przypominamy sobie ze smutkiem te 129 osób, które w tym roku odeszły od nas na zawsze.
Może był to ojciec lub matka, współmałżonek, brat czy siostra, może syn czy córka, znajomy bliższy lub dalszy. Może w ubiegłym roku byli tu jeszcze z nami w kościele na nabożeństwie dziękczynnym, a dziś pozostało po nich już tylko puste miejsce. Dziękujemy dziś za obfite dary nadprzyrodzone otrzymane od Boga.
Za wytrwanie w łasce uświęcającej, za pomnożenie jej przez Komunię Świętą za odpuszczenie grzechów w sakramencie pokuty i pojednania.
Całym sercem składamy dzięki za bezmiar Bożych łask jakie spłynęły na nas zwłaszcza w czasie rekolekcji wielkopostnych oraz w 27 rocznicę naszej Parafii. Za rozwój kultu Miłosierdzia Bożego oraz św. Charbela.
Troska o Kościół to także praca duszpasterska z kapłanami, z siostrami zakonnymi, z istniejącymi grupami parafialnymi, modlitewnymi, z służbą ołtarza, z zespołami dziecięcymi i młodzieżowymi, z redakcją naszego tygodnika Faustyna wydawanego co tydzień przez 23 lata przy współpracy FIRMY XERO SERVCE.
Również z pracownikami kościelnymi, biura parafialnego, wszystkimi adorującymi Najświętszy Sakrament 24/7. Dziękujmy dbającym o czystość w kościele i wokół niego, o kwiaty, dekoracje i wystrój kościoła również wszystkim sympatykom i życzliwym ludziom za porady i dobre słowo.
Dziękujmy telewizji Proart i portalowi wlkp.24.info oraz diecezjalnym mediom za transmisje Mszy św. i nabożeństw z naszego Sanktuarium.
Dziękujemy Wam, Siostry i Bracia za przywiązanie do tego miejsca oraz za wszelkie dobro, jakie od Was otrzymujemy. Za miłość do Jezusa, Matki Najświętszej i Świętego Józefa w naszym Sanktuarium.
Na koniec dziękujmy także za te dobra materialne, które pomagają nam w miarę godnie żyć. Za to, że nie przygniatają naszych sumień i wrażliwości na potrzeby innych, na potrzeby misyjne, charytatywne, na ofiary kataklizmów, na kościół prześladowany i wiele innych.
Dziękujemy za każde dobro, jakie nas tu spotyka; dziękuję za wszystkie ofiary składane na tacę, zwłaszcza w drugie niedziele miesiąca. I przy różnych okazjach. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i fundatorom tak żywym jak i zmarłym. To dzięki waszemu zrozumieniu i ofiarności, zostało przeprowadzonych bardzo wiele ważnych i potrzebnych inwestycji.
Zakupiliśmy organy do naszej świątyni i rozpoczynamy pracę, aby nam zagrały na Wielkanoc.
Nic tu bez Was się nie dzieje. Dziękujmy więc wszystkim razem i każdemu z osobna za zrozumienie i wsparcie. Bóg to widzi i błogosławi dziełom, które podejmujemy na chwałę Boga i dla dobra nas wszystkich.
Bóg daje nam czas i pomaga nam wyjść z zaułków na prostą drogę w duchu wiary, modlitwy i jedności z naszym Przewodnikiem i Nauczycielem Jezusem Chrystusem.
Trzeba nam zaufać Bożemu Miłosierdziu, że Jezus będzie w nas działał i nie pozwoli abyśmy zginęli na wieki. Za wszystko też co było nie tak z naszej strony Przepraszamy.
Wkraczamy w Nowy Rok. Uczyńmy to w duchu wiary. Niech Bóg nam błogosławi i czuwa nad nami, nad naszymi rodzinami, wspólnotami, abyśmy trwali w Jego miłości i abyśmy tą Miłością dzielili się ze sobą wzajemnie w Nowym 2022 Roku. Tego też sobie życzmy składając noworoczne życzenia.

Na progu Nowego Roku wszystkim więc z serca życzę, aby był On pełen Wiary, Nadziei i Miłości. Amen.